معرفی

محصولات کیان بذر

بذر ریحان بنفش

بذر ریحان بنفش

بذر سبزیجات برگی، یعنی محصولاتی که برگ آن ها خوراکی است شامل ریحان، گشنیز، جعفری و غیره بوده که در پایان یک سال فصل زراعی خود قابل برداشت هستند. با این حساب، ریحان از نوع سبزیجات یکساله، علفی از تیره نعنا بوده که خاصیت دارویی و ادویه ای دارد و به عنوان سبزی تازه نیز مصرف می شود. بذر ریحان از محصولات فصول گرم سال بوده که مقاومتی در برابر سرما ندارند. اغلب در سفره غذای ایرانیان، سبزی ریحان در رنگ های مختلفی دیده شده و با غذاهایی همچون کباب طعم بی نظیری دارد. همچنین از این سبزی برای تزئین یا پخت غذاهایی مانند پاستا و پیتزا نیز استفاده می شود. جالب است بدانید اسانس ریحان بنفش، خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی نیز دارد.

روش کاشت ریحان بنفش:

 

باید گفت که برای پرورش این سبزی، می بایست محیطی گرمی را برایش فراهم کنیم زیرا بیشتر در فضاهای گرم رشد می کند. سبزی ریحان در بیشتر نقاط ایران کاشته می شود و معمولا بذر آن را از نیمه فروردین ماه تا اواخر خرداد ماه با توجه به آب و هوای مناطق می کارند .

اولین نکته ای که برای کاشت و پرورش این گیاه داخل گلدان یا باغچه در نظر بگیرید انتخاب بذرهای سالم و استاندارد است که آنها را باید یک روز قبل از کاشت در آب ولرم بخیسانید .
مرحله بعد انتخاب گلدان مناسب است که باید آن را تا ارتفاع ۱۵ سانتی متری با مخلوط خاک باغچه و خاک برگ پر کنیم. دقت داشته باشد که برای کاشت بذر گلدان از زهکشی خوبی برخوردار باشد و کف گلدان دارای منافذ خروج آب باشد.
سپس نوبت به کاشت ریحان می رسد ، در این مرحله ابتدا بذرها را از آب بیرون آورده و به روی یک پارچه یا روزنامه قرار می دهیم تا به خوبی نم آنها گرفته شود.
بذرها را حداکثر در عمق ۱ سانتیمتری، با فاصله ۱۵ سانتیمتری روی سطح خاک می پاشیم و سپس روی بذرها را با کمی خاک می پوشانیم. توجه داشته باشید که اگر اندازه بذر دو میلی متر باشد، شما باید حداکثر دو میلی متر روی آن را با خاک بپوشانید.
از ریختن خاک زیاد روی بذر ها باید خود داری کنید.
بعد از انجام صحیح این مرحله سطح گلدان را با یک برگ روزنامه و یا یک نایلون شفاف می پوشانیم تا بذرها کامل زیر آن قرار بگیرند.
شما باید هر روز دو تا چهار بار روی گلدانی که بذرهای ریحان را کاشته اید با یک آبپاش کوچک آب بریزید تا سطح آن کاملا خیس شود و گلدان را دو تا پنج روز در گرم ترین جای ممکن قرار دهید.
فراموش نکنید که وقتی ریحان جوانه زد، نباید اجازه دهید خاک خشک شود و باید هر روز آبیاری انجام دهید و خاک باید همواره مرطوب باشد.

مراقبت و نگهداری


خاک : برای پرورش ریحان چه بنفش و چه سبز در باغچه از مقداری خاک برگ و کمپوست کاملا مخلوط کنید و برای کاشت و پرورش این گیاه در گلدان مخلوط کوکوپیت + پیت ماس+ خاک باغچه ترکیب خوبی است.

نور: ریحان سبز به نور زیاد خورشید نیازمند است. در خانه می‌توانید این گیاه را پشت پنجره نورگیر کشت کنید.

آبیاری : ریحان به آب فراوان نیازمند است و در صورت کم آبی از بین خواهد رفت. قبل از سبز شدن بذر، خاک آن باید همیشه دارای رطوبت باشد و پس از سبز شدن دو یا سه روز یکبار آبیاری شود.

زمان برداشت ریحان

 

زمان برداشت ریحان در اوایل تابستان و اواخر زمستان و اواسط پاییز است. ریحان‌ها باید با فاصله‌ای حدوداً ۵ تا ۴ سانتی‌متری از سطح زمین چیده شوند طوری که بتوانند دوباره رشد کنند، اما توجه داشته باشید که چیدن برگ های بالایی موجب پرپشت شدن بوته ریحان شما خواهد شد. با چیدن مرتب آنها ریحان های با کیفیت تری خواهید داشت

bottom-logo.png

امیدواریم بتوانیم درزمینه تهیه تولید و توزیع

بذر مرغوب گامی موثر برداریم و رضایت تمامی مشتریان
عزیز را جلب نماییم.

گروه تولیدی کیان بذر

طراحی سایت توسط میهن رایان

جستجو(موبایل)