معرفی

محصولات کیان بذر

بذر جعفری

بذر جعفری

ارزش غذایی سبزی جعفری بسیار بالا است. این سبزی حاوی مقادیر زیادی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید برای سوخت و ساز در بدن است. ویتامین‌های C و A، کلسیم، آهن، فسفر و پتاسیم از جمله املاح موجود در گیاه جعفری می‌باشند که می‌توان از آنها برای خواص دارویی و درمانی بیماری‌های مربوط به کمبود این املاح استفاده کرد.

آموزش کاشت سبزی جعفری در خانه :

زمان کاشت جعفری :

در سبزیکاری های بزرگ و در مناطق معتدل در بهار و گاهی نیز در پائیز است

۱- کاشت مستقیم بذر جعفری: می توانید بذر جعفری را مستقیم در بستر اصلی (باغ و یا گلدان) کشت کنید. برای این منظور، شرایط آب و هوایی باید مناسب باشد و اگر آب و هوا بسیار سرد باشد، نتیجه نخواهید گرفت. بنابراین کشت مستقیم جعفری باید بعد از آخرین یخبندان انجام شود.

۲- نشا گیری جعفری: می توانید بذرهای جعفری را در محیط خانه و در سینی کشت، آماده کنید و بعد ازظاهر شدن ۳ برگ، جوانه ها یا نشاءها را به بستر اصلی منتقل کنید. در واقع یکی از مهمترین مزیت های نشاء گیری این است که شما می توانید بذرها را در شرایط کنترل شده آماده کنید و بعد از مساعد شدن آب و هوای بیرون، به زمین اصلی منتقل کنید و به این ترتیب در صرف زمان صرفه جویی کرده اید و محصولتان نیز سریع تر آماده خواهد شد.

• جعفری بخوبی در هر باغ یا گلدانی رشد می کند، اما این سبزی تحت شرایط سخت نمی تواند بخوبی رشد کند. برای کاشت جعفری مکانی انتخاب کنید که حداقل بخشی از نور خورشید را دریافت کند.

• اگر تصمیم دارید که جعفری را در گلدان بکارید، باید گلدان را روی یک طاقچه ای قرار دهید که نور خورشید صبح از آن پنجره به جعفری ها بتابد، مانند یک پنجره ی جنوبی.

• زمین مورد نظر باید نرم و دارای مواد غذایی مناسب باشد. زمین های نیمه سنگین با هوموس کافی، لومی و شن لومی بهترین زمین های کشت این گیاه اند.

• برای کاشت جعفری بهتر است ابتدا بذرهای گیاه را یک شب در آب به تنهایی یا ابتدا در آب و مایع ظرفشویی به مدت یک ساعت بخیسانید و سپس در آب به تنهایی یک شب قرار دهید.

• به این منظور یک ظرف بزرگ را با آب ولرم پر کرده و به آن یک قطره مایع ظرفشویی اضافه کنید. مخلوط را تکان دهید تا کاملاً حل شود. سپس تمام بذرهای جعفری را در مخلوط قرار دهید. گرمای آب و مایع ظرفشویی کمک خواهد کرد که پوشش سخت بذر گیاه راحت‌تر شکسته شده و کمک به رشد سریع بذر می‌کند.

• سپس بذرها را خارج کرده و به خوبی بشویید و سپس یک شب در آب ولرم بخیسانید. پس از ۲۴ ساعت خیساندن بذرهای جعفری در آب، بذرها را در یک صافی بریزید تا آب اضافی آنها گرفته و کاملا خشک شوند. هنگامی که بذرهای جعفری کاملاً خشک شدند، آماده کاشت هستند.

• اگر می خواهید به زمان کاشت جعفری ها سرعت بیشتری ببخشید، می توانید بذرهای جعفری را زودتر از روز موردنظرتان در گلدان های کوچک بکارید و پس از جوانه زنی آنها را به مکان نهایی انتقال دهید.

• اگر قصد دارید بذرهای جعفری را بدون نشاء گیری و مستقیم در بستر اصلی بکارید، صبر کنید تا زمانی که فصل سرما و خطر یخبندان بطور کامل تمام شود و سپس بذرها را بطور مستقیم در باغ پخش کنید. معمولاً، بذرهای جعفری باید در اوایل فصل بهار، در اسفند ماه یا فرودین ماه کاشته شوند.

• گلدانی با عمق مناسب را انتخاب نموده و دانه‌ها با فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر و در عمق ۶ تا ۸ میلیمتری از سطح خاک، در خاک لومی شنی که با خاکبرگ مخلوط شده است و زهکشی مناسب دارد، بکارید. بهتر است قبل از کاشت بذر، خاک گلدان کاملا مرطوب باشد

• بوته های جعفری را حداقل یک بار در هفته برای افزایش و توسعه ریشه ی عمودی اصلی بلندتر، آبیاری کنید. شما ممکن است در طول دوره های بسیار گرم و خشک، نیاز به آب بیشتری برای آبیاری بوته های جعفری داشته باشید. اگر شما جعفری خود را در خانه و داخل گلدان کاشتید، آنها را به اندازه کافی آبیاری کنید درحدی که خاک فقط بطور مرتب مرطوب باشد.

• بوته های جعفری را یکبار در هر ماه با استفاده از کود عمومی به منظور حفظ تولید گیاه در کل فصل، کوددهی کنید. همچنین می توانید برای افزایش مواد مغذی خاک، کمپوست را به خاک اضافه کنید و جعفری ها را تقویت کنید.

• هنگامی که بوته های جعفری، مجموعه ای از سه برگ سبز شدند بدین معنی است که کاملاً جعفری ها توسعه یافته اند، و آماده ی برداشت می باشند. توجه داشته باشید که برداشت برگ ها از قسمت بالای گیاه، عملکرد محصول را کاهش می دهد، بنابراین سبزی های جعفری را با ساقه برداشت کنید.

 

bottom-logo.png

امیدواریم بتوانیم درزمینه تهیه تولید و توزیع

بذر مرغوب گامی موثر برداریم و رضایت تمامی مشتریان
عزیز را جلب نماییم.

گروه تولیدی کیان بذر

طراحی سایت توسط میهن رایان

جستجو(موبایل)